Péče o šperky

Péče o šperky

mark.png

 

Každý šperk, který získáte, se stává Vaší součástí. A my chceme, aby Vás tato část těšila a každý den dodala do Vašeho života ještě více lesku a krásy. Při dodržení našich jednoduchých rad se šperky mohou stát nehasnoucími klenoty, které můžete předávat z pokolení na pokolení.

Všeobecné rady pro péči o šperky.

 • Snažte se zabránit působení zásad a jejich roztoků na šperky, agresivních mycích prostředků, zvláště těch, co obsahují chlór a jód.
 • Snažte se, aby se na šperky nedostal aceton, alkohol, odlakovače na nehty, parfémy apod. Je důležité si uvědomit, že některé kapaliny působí nejen při kontaktu a ponoření, ale jsou agresivní i ve formě výparů.
 • Doporučujeme šperky odkládat v noci, při sportovních aktivitách a po dobu vykonávání domácích prací, aby nedocházelo k jejich deformacím.
 • Žádoucí je též odkládat šperky po dobu kosmetických zákroků: ve vaně, v sauně a v soláriích, během masáží.
 • Pokud nemáte zrovna Vaše šperky na sobě, doporučujeme ukládat je do originálního pouzdra či pytlíku. Během cestování doporučujeme ukládat Vaše šperky do bezpečného místa, kde nemohou být poškrabany nebo zmačknuty.
 • Nejjednodušším a nejbezpečnějším způsobem, jak pečovat o šperky, je použití speciálních čisticích prostředků (lázní, sprejů, utěrek) určených pro péči o všechny druhy šperků.
 • Silně znečištěný výrobek dejte vyčistit do klenotnictví .

Péče o šperky od Miriam Salat z epoxidové pryskyřice.

 • Pryskyřice je delikátním materiálem a mělo by se s ní zacházet jako s opravdovým drahokamem.
 • Nepoužívejte na čištění pryskyřice brusný papír. K odstranění prachu a nečistot spojených s každodenním nošením postačí měkký navlhčený hadřík. Zapínání by se mělo otevírat jemně, bez přetížení, které by mohlo poškodit pryskyřici.
 • Stříbro je potaženo rhodiem, takže by nemělo zčernat, pro péči tím pádem postačí leštící hadřík na stříbro. Stříbro má ale větší sklon k černání, pokud přijde do styku s chlorem, bělidlem, slaným vzduchem a produkty obsahujícími síru. Některé prostředky na čištění stříbra obsahují silné chemikálie, které mohou poškodit pryskyřici.

Péče o stříbrné šperky.

 • Pro čištění stříbrných šperků od znečištění je třeba používat měkkou hustou látku (vhodné jsou utěrky z mikrovlákna nebo flanel).
 • Černé zabarvení lze jednoduše odstranit umytím výrobku v teplé mýdlové vodě, vyčištěním měkkým hadříkem namočeným v roztoku čpavku smíchaném s křídou (zubním práškem), poté opláchnout teplou vodou a otřít. Při silném zčernání povrchu výrobku nebo znečištění je lepší použít speciální prostředky na čištění stříbra.
 • Výrobky, které jsou dekorativně černěny, se nedoporučuje čistit vlhkým způsobem. Utírejte je měkkým hadříkem, bude to postačující.
 • Rhodiované výrobky je nejlepší čistit pomocí měkkého hadříku.
 • Po každém čištění, mytí nebo opláchnutí se musí výrobek utřít měkkým hadříkem.

Péče o zlaté šperky bez vsazených kamenů.

Abychom vrátili lesk zlatému šperku bez vsazených kamenů, doporučujeme ho umýt v mýdlovém roztoku, do kterého přidat roztok čpavku (5-10 kapek na sklenici vody), poté opláchnout v čisté teplé vodě a utřít měkkým hadříkem.

Péče o šperky s přírodními kameny.

Jestliže jste si všimli, že po uplynutí nějaké doby kámen ve Vašem šperku poněkud vybledl, ztratil svůj lesk, je třeba ho zbavit nečistot.

 • Výrobky s topasem, berylem, ametystem, akvamarínem, citrínem, chryzolitem, granátem, turmalínem, chryzoprasem se doporučuje obnovit následujícím postupem: umýt v roztoku se čpavkem (5 až 10 kapek čpavku na sklenici vody) nebo na několik hodin uložit do teplého roztoku pracího prostředku, poté opláchnout a vysušit.
 • Zvláštní péči vyžadují výrobky s “živými” polodrahokamy jako jsou přírodní tyrkys, korál, perla, perleť, malachit, opál a jantar. Tyto kameny mohou díky působení kosmetických prostředků, parfémů, slunečních paprsků prudce změnit svoji barvu, proto je nutno je uchovávat daleko od tepelných a světelných zdrojů. Jestliže se výrobky znečistily, doporučuje se je umýt v mýdlovém roztoku etylalkoholu s vodou (1/1). Jantar poté dosucha utřít flanelem, na perlu kápnout malinko olivového oleje, aby se zabránilo vzniku trhlinek, ostatní kameny se suší hadříkem namočeným v etylalkoholu. Korále z perel se nesmí uchovávat v zavěšeném stavu. K čištění perel se nesmí používat soda, éter, sírany. Výrobky s korály se doporučuje umývat v čisté studené vodě a utírat semišem nebo flanelem. Výrobky s přírodním tyrkysem se vůbec nedoporučuje mýt, vlhkost je jim kontraindikována, protože tyrkys je vysoce hydroskopický materiál, a působením vlhkosti může změnit barvu. Výrobky s tyrkysem se musí čistit semišem, flanelem nebo vlněnou tkaninou.
 • Výrobky s brilianty je žádoucí čistit jednou za dva měsíce, protože brilianty aktivně přitahují špínu, zvláště tuky. Částečky kůže, její sekrety, kosmetika a obyčejný prach se usazují na briliantech. Výrobky s brilianty se doporučuje čistit následujícím způsobem. Vložit šperk do nádoby z varného skla nebo do smaltovaného nádobí, nalít vodu s rozpuštěným jádrovým nebo dětským mýdlem, přidat několik kapek čpavku a vařit po dobu 10 minut při nízké teplotě. Poté umýt čistou vodou a osušit pomocí fénu.
 • Výrobky se smaragdy, rubíny a safíry lze umývat v roztoku vody se čpavkem (5 až 10 kapek čpavku na sklenici vody), poté opláchnout a usušit.